ać się do odpowiedniego wydziału starostwa powiatowego lub urzędu gminy.
Podczas budowy domu musimy się skupić na wielu rozmaitych dziedzinach - murarka, elektryczność, hydraulika. Geodezja jest jedną z nich, jeśli bowiem zaniedbamy wyznaczenie granic działki i dom powstanie na terenie nienależącym do nas, będzie to skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami.
Geodezja
Geodezja zajmuje się ustalaniem wielkości i kształtu ziemi oraz umiejscowieniem punktów na jej powierzchni. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia budownictwa, osadnictwa i kartografii. Osobę wykonującą ten zawód określa się mianem "geodeta".
Usługi geodezyjne dają efekty w postaci różnego rodzaju opracowań graficznych, np. mapy, profile terenu, a ponadto dokumenty tekstowe o charakterze prawnym.
Wykonanie pomiarów geodezyjnych jest często jednym z pierwszych etapów budowy nowych osiedli czy dróg.
Jak wygląda praca geodety?
Geodezja kojarzy się raczej z taką branżą zawodową, w której praca wykonywana jest w terenie. W wielu przypadkach tak to właśnie wygląda, jednakże na przestrzeni ostatnich parunastu lat zawód geodety znacząco się zmienił. Aktualnie niejeden geodeta przez większość swojego czasu musi przesiadywać po prostu w biurze i wykonywać różne zadania bezpośrednio na komputerze - w specjalnych programach komputerowych. W tym momencie usługi geodezyjne w naprawdę niewielkim stopniu są powiązane z pracą w terenie.
Budownictwo, czy geodeta jest nam jeszcze potrzebny?
W erze nowoczesnej technologii, gdzie coraz więcej czynności podlega automatyzacji usługi geodezyjne żyją niezagrożenie swoim życiem.
Mimo iz dysponuje się najnowocześniejszym sprzętem, m.in. zdjęcia satelitarne, w oparciu o które można dokonywać wszelakich pomiarów geodeta jest konieczny a co za tym idzie geodezja jako nauka również.
Wiele nowoczesnych technologii usprawniających branżę budownictwa czy branżę architektoniczną, ułatwi ich funkcjonowanie, ale bez osób takich jak geodeta nie będzie mogła sprawnie funkcjonować.